Які проблеми можуть виникати при експлуатації димаря зі сталі, способи їх усунення

Які проблеми можуть виникати при експлуатації димаря зі сталі, способи їх усунення

Димар з нержавіючої сталі - одна з найважливіших складових автономної системи опалення. Якщо він підібраний правильно, то забезпечує стабільне і справне функціонування котла, безпеку людей і самих будівель. Зважаючи на це, важливо простежити за тим, щоб димохід характеризувався:

 • високою газощільністю;
 • статичною міцністю;
 • стійкістю до корозії.

А щоб краще розуміти, чому надійність і якість димоходу грають таку важливу роль, дізнаємося, якими проблемами може супроводжуватися його експлуатація, і які рішення для таких ситуацій передбачають виробники.

Перша проблема - виділення чадного газу

Коли згорає вуглеводневе паливо (природний газ, дизельне паливо, мазут), виділяється ряд небезпечних речовин:

 • двоокис вуглецю або вуглекислий газ. Має позначення CO2;
 • монооксид вуглецю або «чадний» газ. Позначається як CO;
 • оксиди хімічних елементів, які містилися в паливі. В основному, це оксиди сірки, азоту, фосфору. Вони також несуть загрозу для людини.

Проблема дійсно серйозна. Але не варто хвилюватися. Якщо розглядати якісні димоходи, представлені перевіреними виробниками, можна бути впевненими у відсутності будь-яких ризиків.

Рішення

Ефективним методом запобігання виділенню шкідливих речовин при згоранні палива якраз і є газощільність димохідної системи. Йдеться про її здатність зберегти ідеальну герметичність по лініях з'єднання конструктивних елементів і області, де прокладені зварні шви. При цьому герметичність зберігається і при природній тязі, і при надмірному тиску газу на систему. А домогтися високих показників газощільності димоходу виробникам допомагають:

 • правильна розробка конструкції вузла, де з'єднуються елементи системи;
 • точне виконання всіх деталей, що гарантує щільність стиків;
 • застосування сучасного обладнання, що дозволяє якісно обробляти і міцно з'єднувати деталі. Наприклад, використання сучасних зварювальних апаратів дає можливість прокладати надійні зварні шви, виключаючи дефекти в окремих їх ділянках.

Таким чином, всі відпрацьовані гази виходять назовні, не потрапляючи в приміщення.

Друга проблема - утворення конденсату

У процесі згоряння палива, крім диму, до складу якого входять оксиди різних хімічних речовин, виділяється оксид водню або H2O - вода. Під дією високих температур вона перебуває в пароподібному стані. Але якщо температурні показники знижуються приблизно до 60 градусів, на внутрішній поверхні димоходу починає накопичуватися конденсат. І з огляду на те, що при невисокій температурі навколишнього середовища пара конденсується дуже швидко, краплі, що утворилися, можуть стікати по магістралі вниз в досить великій кількості. Це негативно позначається на функціонуванні опалювальної системи.

Як вирішується проблема

Рішень в даному випадку існує декілька:

 1. Використання димохідної системи з елементами збору і відводу конденсату. Вони вже передбачені в конструкції виробниками. Головне - вибирати надійні димохідні системи від перевірених компаній.
 2. Установка димоходу так, щоб його основа знаходилася в теплі. Тоді при мінусових температурах конденсат не буде перетворюватися в лід, що виключить руйнування системи. Також при проведенні монтажних робіт для установки димоходу зовні, рекомендується встановити електричний нагрівач біля місця відведення конденсату.
 3. Вибір димоходу з гарною ізоляцією. Вона запобігатиме різкому охолодженню диму, що виходить назовні, виключаючи утворення конденсату або значно зменшуючи його обсяги. Що стосується варіанту самої теплоізоляції, то сучасні виробники пропонують багато гідних уваги рішень. Наприклад, ізоляційний матеріал SUPERWOOL від Thermal Ceramics, відмінно показує себе на практиці.

Залишається визначитися зі способом вирішення проблеми.

Третя проблема - утворення корозії

Саме ймовірність утворення корозії на поверхні труб змушує виробників сталевих димарів піклуватися про максимальне зниження ймовірності утворення конденсату всередині них. Спочатку потрібно розуміти, що в основі процесу утворення корозії лежать певні хімічні реакції. Якщо вода чиста, вона не принесе ніякої шкоди нержавіючій сталі. Поверхня металу захищена оксидом хрому, тому ймовірність появи корозії виключена. Плівка оксиду хрому виконує захисні функції досить добре. Вона утворюється в повітряному середовищі, відновлює цілісність після механічного пошкодження. Швидкість відновлення і товщина захисного шару залежать від масової частки хрому в металі. Найменший показник для нержавійки - 12%. А якщо говорити про сталь, з якої роблять димоходи, тут масова частка хрому становить 17-20%. Але навіть це не захищає систему від корозії. Дізнаємося, чому.

Коли водяна пара конденсується всередині димоходу, утворюється вода. Вона розчиняє оксиди елементів, які містяться в паливі і самому димі. Зокрема, майже у всіх варіантах пального є сірка. Коли ця речовина окислюється в камері згоряння, утворюючи оксид, після його розчинення в конденсаті виходить сірчана кислота. А вона дуже небезпечна для сталі, навіть якщо вона нержавіюча. За тією ж схемою можуть виходити і інші сильнодіючі та менш агресивні кислоти: азотна, фосфорна, вугільна.

Рішення

Щоб димарі не піддавалися негативному впливу корозії, виробники піклуються про те, щоб вони відповідали найвищим показникам кислотостійкості. Якщо брати до уваги нормативи, що діють в Європі, то кожен димар перш, ніж надійти в масове виробництво і вільний продаж, повинен пройти тестування на предмет стійкості до різних кислот. Перевірка проводиться в спеціальних лабораторіях, а по її завершенню димохідна система отримує відповідну категорію корозійної стійкості: V1, V2, V3. Останнє позначення свідчить про найбільш високий рівень стійкості металу до дії кислот, корозії.

Якщо розглядати категорії V2 і V3, то їм відповідають димоходи, виготовлені зі сталі AISI 316L і AISI 316Ti. Якщо всі елементи системи, які контактують з димом, виготовлені із зазначеного металу, їх дозволено приєднувати до опалювальних агрегатів, що функціонують на вуглеводневому паливі. Вид пального не є принциповим.

Також важливо знати, що найбільш агресивний конденсат виходить при спалюванні рідкого палива, наприклад, дизеля. У таких ситуаціях ймовірність утворення корозії на димохідній трубі значно збільшується. І щоб запобігти руйнуванню металу, подальшому витоку небезпечних газів, необхідно вибирати димохідні системи, виготовлені зі сталі марки 316. У такому випадку димар можна буде експлуатувати довго і безпечно.

Також високі антикорозійні властивості має феритна сталь AISI 444. Але димарі з такого матеріалу рекомендують використовувати виключно в системах, де спалюється природний газ або тверде паливо.

Це всі проблеми, які можуть турбувати в процесі експлуатації димаря, приєднаного до котла. Як бачите, виникнення неприємностей легко запобігти або усунути їх, якщо вибирати якісні димохідні системи від надійних виробників.

Але ми розглянули процеси, що відбуваються всередині труби. А тепер є сенс зупинитися на властивостях зовнішньої конструкції димоходу, які повинні бути притаманні для безпроблемної його експлуатації.

Статична міцність

Це дуже важлива характеристика димохідної системи. Вона безпосередньо залежить від експлуатаційних властивостей зовнішньої оболонки димоходу, яка захищає теплоізоляційний матеріал і саму внутрішню трубу від механічних пошкоджень, негативних природних факторів, таких як вітер, дощ, сніг, град і т.д. Щоб зовнішня труба отримала необхідну міцність, виробники використовують листи сталі відповідної товщини, наділені необхідними властивостями. Для підвищення стійкості димоходу також застосовують ребра жорсткості. Їх встановлюють у місцях з'єднання конструктивних елементів. Кількість ребер жорсткості визначається окремо для кожної моделі димоходу.

Важливо! Складаючи специфікацію для димохідної системи, сюди також слід включати опорні елементи, стінові хомути. Їх кількість визначається схемами установки конструкцій, наданими виробниками.

Стійкість до розвитку корозії

Безумовно, ризик пошкодження корозією зовнішньої труби димоходу значно менше, ніж по відношенню до внутрішньої. І все ж, зовнішня оболонка також повинна мати відповідний захист. Отримати його виробникам вдається, підбираючи для виготовлення конструктивних елементів відповідний вид сталі. Це може бути нержавіюча сталь або «чорна» сталь, покрита шаром цинку або іншими речовинами, що запобігають корозії. Також можна використовувати оцинковані сталеві листи, покриті порошковою фарбою.

Пам'ятайте, що добротний димохід, виготовлений відповідно до діючих стандартів і сучасних технологій - це не тільки безпека мешканців будинку, але і привабливість самої будови.

Відповідний діаметр димоходу

Щоб опалювальний котел функціонував справно і ефективно, підтримувалася тяга диму, потрібно правильно визначити внутрішній діаметр димоходу. На показник впливають: висота труби, довжина горизонтальної ділянки, число поворотів, тип самого опалювального обладнання, інші чинники. Щоб уникнути помилок, довіряти визначення оптимального діаметра димоходу краще фахівцям, зокрема майстрам, які будуть проектувати і встановлювати систему опалення.

На завершення теми ще раз акцентуємо увагу на важливості правильного підбору димоходу і вибору якісного виробу. Від димохідної системи, як і від котла, залежить безпека мешканців будинку, ефективність опалення приміщень.