Корозія та марки сталі

2021.04.09

 

Безпека є головним критерієм при виборі димоходу. Необхідно правильно вибирати матеріали для виготовлення конструкції для димоходу. Якісний метал використовується для надійності та безпеки. В експлуатації димохідної труби значення правильного вибору марки сталі є основним критерієм, який впливає на тривалість терміну служби пристосування.

Вибір сталі та основні характеристики

Безумовно, саме правильний вибір, зроблений завдяки знанню і розумінню основних характеристик сталі послужить довгостроковим служінням, не дивлячись на різні фактори, які могли б привести до розвитку корозії. Перешкодою її появі послужить придбання високоякісного матеріалу.

Одним з основних факторів при виборі димоходу є його надійність і безпека, а саме матеріали для виробництва конструкції димоходу. Економія на придбанні якісних матеріалів може призвести до негативного впливу корозії на сталь частини внутрішньої труби, так як ця частина підлягає впливу температури і кислотного конденсату.

Тому дуже важливо вибирати марки сталі, які перешкоджають появі корозії та зможуть прослужити довгі роки, незалежно від різних змін температури. Коли сталь обрана неправильно, то це тягне за собою ризик розвитку корозії. Безумовно, це може відгукнутися і на економічному чиннику, так необхідно буде ремонтувати або змінювати повністю ділянки, які покриті корозією.

Корозія ‒ процес взаємодії металу та навколишнього середовища, в результаті якого змінюються властивості матеріалу, а також відбувається його псування. Він втрачає свою якість і перестає користуватися попитом серед споживачів, що стоять перед вибором марки сталі, яка повинна мати відмінні механічні та фізичні характеристики. Міцність і якість повинні бути на першому місці під час підбору матеріалу, з огляду на призначення його використання. До складу сталі входять додаткові елементи: хром, титан, молібден, ніобій, сірка, азот, нікель і інші, а також додаткові елементи (Cr, Ni, Mo, P, Mn, Si) для міцності сталі. Глобальне значення має склад сталі, а саме додаткові домішки, необхідні для її якості. На швидкість розвитку корозії не впливає товщина сталі. Можна провести аналогію з розрішенням екрану. Якість картинки залежить від кількості пікселів, чим їх більше, тим краще. Якщо збільшити діагональ екрану, а розрішення залишити без зміни, то на якість зображення це ніяк не вплине. Точно так само марно збільшувати і товщину сталі.

Основним елементом, який захищає сталь, є хром, а також карбидообразующие складові ‒ титан або ніобій. Включення їх в число добавок вельми доцільно, так як без їх участі склад був би менш стійким до чинників, які тягнуть за собою розвиток корозії: значне підвищення температури та утворення конденсату. Кожна марка сталі має свої особливості. Від її характеристик залежить вартість. Будь-який покупець може вибрати підходящий матеріал, прочитавши докладний опис параметрів певної марки сталі.

Необхідно враховувати, що маленький опір до корозії мають марки сталі, які знаходяться в межах мінімальної цінової політики. Вони є більш доступними, але вельми нестійкими до проявів корозії. Необхідність економити при виборі марки сталі повинна йти на задній план, так як перевага залишається за фізико-хімічними характеристиками сталі і її якістю в цілому. При можливості необхідно оцінювати матеріал разом з людьми, які мають уявлення або стикалися з даним вибором, щоб уникнути допущення помилок, які спричинять додаткові витрати. Корозія завдає великого удару по економічній сфері практично будь-якої країни. У світі 20% підприємств з виробництва сталі виготовляють заміни пошкоджених корозією ділянок сталі.Існує сталь, яка здатна надати безпеку і надійність, така як AISI 316, а також забезпечити довготривалу службу нержавіючих димоходів на завдяки своєму складу і якості.

Нержавіюча сталь має дуже високий попит як у побутовій, так і в промисловій сферах. За своїм складом має всі можливості продовжити займати одну з лідируючих позицій на ринку по виробництву сталі, особливо при роботі з конструкціями, які за своєю суттю повинні мати тривалий термін експлуатації. Також можна зупинити свій вибір на низько вуглецевій і аустенітній сталі, такій, як AISI 316L з підвищеним вмістом молібдену, яка є більш стійкою до хімічної дії корозії. Адже, стійкість до корозії є найважливішим фактором при виборі сталі. Безсумнівно, за своїми фізико-хімічними характеристиками сталь, яка містить низький показник вуглецю і високий хрому, за якістю та складом здатна запобігти виникненню корозії. Низьковуглецева хромиста феритна сталь, як наприклад AISI 444, є стійкою до корозійних процесів в різному середовищі завдяки тому, що в ній присутній хром, молібден і подвійна нормалізація ніобієм і титаном, на відміну від інших металів, що містять нікель. Дана марка через наявність доданих елементів має досить високі показники по своїй стійкості до виникнення корозії.Стандартна товщина димоходу повинна бути в межах 0,5-0,6 мм. Дані параметри є європейськими стандартами і мають свої особливості. Наприклад, завдяки цим розмірам зменшується утворення конденсату, а також значно збільшується нагрівання сталі. У разі виникнення бажання збільшити товщину сталі димоходу відповідно збільшується і його маса.

Важливо врахувати, що сама експлуатація димохідної системи не пов’язана з розміром сталі як для промислових систем, так і для побутових конструкцій. Дуже частим явищем буває те, що на наступний рік експлуатації димохідна труба покривається іржею. Це може бути непомітно у внутрішній частині труби, але, безумовно, стане вельми явно проявлятися на зовнішній поверхні, так як прояв корозії не може залишитися непомітним. Це спричинить додаткові витрати для власників даних конструкцій, так як надійність, а відповідно безпека будуть під великим питанням. З практичної точки зору необхідно буде проводити заміну, і це принесе збитки.Тому необхідно приділяти особливу увагу, вибираючи марку сталі, так як цей вибір несе в собі ступінь ризику переплатити за неякісний товар, що призведе до збитків з точки зору економії. Важливо пам’ятати, що товщина сталі не несе за собою жодних аргументацій з приводу стійкості до корозії. Тому, якщо збільшити товщину сталі на мінімально-допустиму величину, то в підсумку нічого не змінитися. Дана дія може привести до збільшення маси димоходу, відповідно навантаження на опорну систему конструкції або опалювальний прилад. Коли збільшується маса димоходу, то збільшується і вартість димохідної системи. Поняття ціни і якості повинно наштовхувати на думку про те, яким все-таки є даний матеріал, включаючи свої характеристики. При виборі сталі важливо розуміти всі вищевикладені складові, які допоможуть зробити правильний вибір на довгі роки.